START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH

USG jamy brzusznej to jedno z najważniejszych badań diagnostycznych. Pozwala ono na wykrywanie np. nowotworów w bardzo wczesnej fazie, na kilka miesięcy przed pierwszymi objawami klinicznymi. Poza tym pozwala ocenić anomalie rozwojowe i inne nieprawidłowości. USG jamy brzusznej to również jeden z powszechnie dostępnych i najlepszych sposobów kontrolowania dynamiki leczonej choroby oraz monitorowania postępu w leczeniu np. regresji wielkości guza. Skuteczność badania USG jak większości badań lekarskich zależy od wiedzy, doświadczenia i zaangażowania lekarza wykonującego badanie.

USG nie wymaga skierowania, zatem każda osoba może je wykonać prywatnie. USG jamy brzusznej jest całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne i można je powtarzać wielokrotnie. Podczas jego wykonywania uwidocznione są ważne narządy: takie jak wątroba, pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe, trzustka, śledziona, aorta oraz duże naczynia krwionośne i pęcherz moczowy. Ponadto, u kobiet poprzez badanie ultrasonograficzne można ocenić stan narządów rodnych, a u mężczyzn wielkość gruczołu krokowego. Warto podkreślić, że USG jamy brzusznej powinno się wykonywać raz w roku u wszystkich.

Jak wygląda badanie USG jamy brzusznej?

U większości pacjentów doświadczony lekarz może uzyskać istotne informacje medyczne w czasie badania USG, nawet bez żadnego przygotowania. Preferuję wykonywanie badania USG jamy brzusznej rano. Wówczas jest najmniej gazów w jelitach – co poprawia komfort badania oraz istotnie skraca czas jego wykonania.

Badanie USG jamy brzusznej wykonywane na czczo tj. bez żadnego posiłku do chwili badania lub 5 godzin bez posiłku przed badaniem, zdecydowanie poprawia skuteczność diagnostyczną, zwłaszcza w ocenie pęcherzyka żółciowego. Pragnę podkreślić, że spożycie posiłku nie wyklucza możliwości  bardzo dobrej jakościowo oceny narządów jamy brzusznej. U osób mających wzdęcia jelit w dniu poprzedzającym badanie wskazane jest zażywanie preparatu Espumisan w dawce 3 x 2 kapsułki w czasie posiłków oraz 2 kapsułki przed snem (o ile pacjent nie ma przeciwwskazań do stosowania tego preparatu).

Jeśli zmagasz się z istotnymi zaparciami lub wzdęciami, to warto zadbać o usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego. W tym celu warto przyjąć odpowiednie leki – np. Espumisan, Esputicon, które są dostępne bez recepty. Dzięki temu fale ultradźwiękowe nie będą napotykały przeszkód podczas badania. Osoby, które mają problemy z zaparciami i wzdęciami, powinny przyjmować leki już na 3 dni przed USG. Na samo badanie należy zgłosić się na czczo, jeśli badanie odbywa się do godziny 12. Jeśli po 12, to nie należy jeść 6 godzin przed badaniem. Zakazane jest również palenie tytoniu, jedzenie czekolady oraz żucie gumy. Jeśli chodzi o napoje, to powinniśmy unikać kawy i herbaty i ograniczyć się jedynie do wody niegazowanej. Na 1-2 godziny przed badaniem, warto wypić od 1 do 4 szklanek niegazowanej wody, która wypełni pęcherz moczowy. W zależności od różnych czynników, pęcherz powinien być średnio wypełniony. Przed wykonaniem USG nie oddawaj moczu, gdyż prawidłowe zobrazowanie narządów miednicy małej przez powłoki brzuszne wymaga wypełnienia pęcherza moczowego. Wypełniony pęcherz moczowy wypycha pętle jelitowe i umożliwia dokładną obserwację narządów rodnych u kobiet i gruczołu krokowego u mężczyzn. Jest to również niezbędne w przypadku dokonywania oceny pęcherza moczowego. Jeśli podczas USG ma zostać zobrazowana jama brzuszna bez oceny pęcherza moczowego, to nie musisz przestrzegać zaleceń dotyczących nieoddawania moczu. W zależności od różnych czynników, lekarz w trakcie badania może poprosić o opróżnienie pęcherza. Pamiętaj, żeby wziąć ze sobą poprzednie wyniki badań, jeśli takie posiadasz.

Jak wygląda badanie USG jamy brzusznej?

W trakcie badania USG jamy brzusznej, pacjent najczęściej leży na plecach. Skórę pokrywa się specjalnym żelem, umożliwiającym przepływ ultradźwięków z głowicy do tkanek. Zastosowanie żelu powoduje, że głowica aparatu łatwiej porusza się po ciele i nie pojawiają się pęcherzyki powietrza. Sam żel jest obojętny dla skóry i łatwo się go zmywa. Lekarz, przesuwając głowicę aparatu do wykonywania USG, uzyskuje dokładny obraz badanego narządu. Obraz ten jest widoczny na monitorze. Lekarz podczas badania ocenia stan narządów w jamie brzusznej i może zauważyć jakiekolwiek zmiany lub nieprawidłowości.

UWAGA badanie jamy brzusznej nie jest referencyjnym do oceny żołądka i jelit, gdyż otrzymywany obraz tych narządów jest najczęściej niewystarczający do ich precyzyjnej oceny.

Cennik USG:

USG Jamy Brzusznej  160 zł
USG piersi  160 zł
USG piersi w czasie ciąży i laktacji  160 zł
Badania USG jamy brzusznej  160 zł
Badania USG układu moczowego, nerek, pęcherza  160 zł
Badania USG tarczycy  160 zł
USG USG prącia  160 zł
USG Ślinianek i węzłów chłonnych szyjnych  160 zł
Badania USG tkanek miękkich  160 zł
Badanie USG pachwin  160 zł
Badania USG przepuklin pępkowych i kresy białej  160 zł
Badania USG narządu rodnego płci żeńskiej sondą zewnętrzną  160 zł
Badania USG narządu rodnego płci żeńskiej sondą wewnętrzną  160 zł
Badania USG jąder  160 zł
Badania USG po operacjach plastycznych oraz po wszczepieniu implantów  160 zł
USG układu moczowego  160 zł
Konsultacja  250 zł

Godziny przyjęć oraz ceny mogą ulec zmianie – aktualne znajdują się na stronach Znany Lekarz Krzysztof Zaleski

dr n. med. Krzysztof Zaleski
SPECJALISTA RADIOLOGII i Diagnostyki OBRAZOWEJ