START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH

USG piersi to jedno z najważniejszych badań profilaktycznych. Pozwala ono kontrolować stan piersi, wykrywa większość zmian – zarówno te łagodne, jak i nowotworowe. Jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, dlatego też w przeciwieństwie do mammografii, można je wielokrotne powtarzać bez żadnych obaw. KAŻDA KOBIETA powinna je wykonywać  raz w roku, ALE JEŚLI w Jej rodzinie wystąpiło zachorowanie na raka piersi u matki, córki lub siostry, albo występuje u kobiety mutacja genu to badanie USG należy wykonać co 6 miesięcy. Starsze kobiety również nie powinny o nim zapominać. Badanie to jest również traktowane jako uzupełnienie do mammografii, bo najczęściej już w czasie badania dobrze wyszkolony lekarz potrafi zróżnicować zmiany łagodne od podejrzanych i złośliwych .

Wskazania do USG piersi

Rak piersi jest najczęściej występującym rakiem u kobiet w Polsce.

Jego wyleczalność dla całej populacji wynosi 70 %.

Wg Google co 14 z aktualnie żyjących kobiety zachoruje na raka piersi.

Szybkie wykrycie pozwala na:

Wyleczenie kobiety bez utraty piersi, a bardzo szybkie wykrycie umożliwia wyleczenie bez zmiany wielkości i kształtu piersi!!!!

USG piersi jest badaniem, które powinna wykonywać regularnie każda kobieta. Poza profilaktyką, zaleceniem do wykonania są różne inne sytuacje. Wyczucie zgrubienia lub guzków w piersi podczas badania palpacyjnego, zaciągnięcia skóry, zauważenie jakichkolwiek zmian, przewlekły ból, wydzielina w sutkach u kobiet, które nie są w ciąży i nie karmią, zmiany w brodawce i guzki w dołach pachowych to część wskazań. W przypadku, gdy kobieta jest obciążona genetycznie wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi, również należy pamiętać o USG. Każdą zmianę w piersiach trzeba kontrolować i w razie zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Przed samym badaniem USG, lekarz przeprowadza wywiad, w trakcie którego pacjentka jest proszona o podanie wieku, daty ostatniej miesiączki, informacji o zażywanych lekach (w tym hormonalnych). Niezbędne jest również przekazanie informacji o przebytych operacjach piersi, przypadkach nowotworów piersi i narządów rodnych u kobiet w rodzinie. Jeśli wcześniej przeprowadzane były badania piersi, to warto wyniki zabrać ze sobą.

Jak wygląda badanie USG piersi?

Zapisując się na USG piersi, warto wybierać gabinety dysponujące odpowiednim sprzętem. Wykonywanie USG piersi na nowoczesnym aparacie ultrasonograficznym umożliwia uzyskanie wyraźniejszego obrazu oraz postawienie dokładnej diagnozy. W trakcie badania USG piersi, kobieta leży na plecach. Lekarz na początku może wykonać badanie palpacyjne. Przed samym wykonaniem USG, skóra na piersiach zostaje pokryta specjalnym żelem, dzięki któremu głowica aparatu łatwiej się porusza. Preparat jest obojętny dla skóry i łatwo się go usuwa. Pacjentka w trakcie badania jest proszona o założenie ręki pod głowę lub o zmianę pozycji leżącej. Lekarz, przesuwając głowicę aparatu, uzyskuje dokładny obraz piersi, widoczny na ekranie monitora. W czasie badania kontrolowany jest także charakter tkanek, z których zbudowana jest pierś oraz struktura gruczołu sutkowego. Przy okazji dokonuje się również badania węzłów chłonnych w dołach pachowych. Wszystko to składa się na kompleksowy obraz. Podczas badania USG piersi możliwe jest dokonanie oceny stanu piersi, wykrycie nawet bardzo małych zmian w ich strukturze, guzków, zgrubień i innych nieprawidłowości. W zależności od wyników, lekarz może skierować kobietę na dodatkowe badania lub ewentualnie zalecić częstszą kontrolę. Pamiętajmy, że regularne wykonywanie USG powinno stać się nawykiem każdej kobiety.

Badanie USG podobnie jak KAŻDE badanie lekarskie nie zawsze wykrywa wszystkie patologie. Dlatego w razie wystąpienia niepokojących dolegliwości, to pomimo prawidłowego wyniku badania USG  należy zgłosić się do lekarza.

Badanie wykonano aparatem Samsung RS80EVO wyprodukowanym 06.2021r.

Cennik USG:

USG piersi 200 zł
USG piersi w czasie ciąży i laktacji 200 zł
USG piersi po operacjach plastycznych i z implantami 200 zł
USG dzieci (powyżej 5 roku życia) 200 zł
USG tarczycy 200 zł
USG Ślinianek i węzłów chłonnych szyi 200 zł
USG Węzłów chłonnych obowdowych 200 zł
USG układu moczowego (tj. nerek, moczowodów i pęcherza) 200 zł
USG narządu rodnego 200 zł
USG jamy brzusznej 200 zł
Badania USG jąder 200 zł
USG prącia 200 zł
USG tkanek miękkich np. tkanki podskórnej lub nacieku w mięśniu 200 zł
USG Przepuklin pachwinowych, kresy białej lub pępkowej 200 zł
USG Ciąży 200 zł

Godziny przyjęć oraz ceny mogą ulec zmianie – aktualne znajdująsię na stronach Znany Lekarz Krzysztof Zaleski

dr n. med. Krzysztof Zaleski
SPECJALISTA RADIOLOGII i Diagnostyki OBRAZOWEJ