START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH

Badanie USG układu moczowego jest niezwykle istotne. Obejmuje ono  diagnostykę  pęcherza moczowego, moczowodów i  nerek. USG układu moczowego umożliwia obrazowanie w wielu płaszczyznach. Zostaje oceniona  wielkość, kształt,  ogólny stan układu oraz ewentualne zmiany. Badanie jest całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne. Można je powtarzać wielokrotnie.

Wskazania do USG układu moczowego, nerek, pęcherza

Na badanie USG układu moczowego kierowane są osoby zmagające się z problemami z oddawaniem moczu, bólem w okolicy lędźwiowej, objawami infekcji w drogach moczowych, odczuwające pieczenie w cewce przy oddawaniu moczu lub po jego oddaniu (po mikcji) . W przypadku tych  nieprawidłowości, wykonuje się USG układu moczowego. Wskazaniami do badania ultrasonograficznego układu moczowego są także: częstomocz, częste oddawanie moczu w nocy (nokturia), ból przy oddawaniu moczu, krwiomocz, bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, bóle w podbrzuszu, schorzenia gruczołu krokowego oraz nadciśnienie tętnicze.

Podczas USG układu moczowego możliwe jest wykrycie  istotnej różnicy w wielkości nerek, wady rozwojowe: nerka podwójna, ektopia nerki, nerka podkowiasta, , kamicy nerkowej, wodonercza, zmian ogniskowych – torbieli i guzów, poszerzenie moczowodu i zmian w  pęcherzu moczowym.

Jak wygląda badanie USG układu moczowego, nerek, pęcherza?

W przypadku badania USG układu moczowego, nerek i pęcherza, ważne jest odpowiednie przygotowanie. Na  badanie należy przyjść  z wypełnionym pęcherzem (nie koniecznie maksymalnym!!!!). Na początku badania, skóra okolic układu moczowego i nerek jest pokrywana specjalnym żelem. Następnie przystawia się do niej głowicę, którą przemieszcza się po całym obszarze. W tym samym czasie na monitorze jest wyświetlany uzyskiwany obraz. Podczas badania pacjent leży na plecach i w zależności od wskazówek lekarza, przekręca się na boki. W celu uzyskania dokładnego obrazu nerek, należy zmieniać położenie ciała (na boki i skosy lub nawet na ułożenie na brzuchu) co umożliwia lekarzowi badającemu otrzymanie optymalnych obrazów.

Badanie USG układu moczowego dzieli się na dwa etapy.

Podczas pierwszego wykonuje się USG, kiedy pacjent ma wypełniony  pęcherz moczowy (dlatego na godzinę przed badaniem należy wypić wodę niegazową i nie oddawać moczu). Wypełniony pęcherz moczowy pozwala  dokładnie ocenić jego stan, a w przypadku mężczyzn dodatkowo ocenić czy gruczoł krokowy nie wpukla się nadmiernie do pęcherza moczowego i nie utrudnia oddawania moczu.  Następuje ultrasonograficzny pomiar objętości moczu w pęcherzu. Następnie pacjent musi skorzystać z toalety.  W drugim etapie badania (wykonywanym u pacjenta z opróżnionym pęcherzem) ocenia się objętość moczu zalegającego.

Stosowany żel ultrasonograficzny zawiera środki (min. antyseptynę) co nie pozwala na rozwój w nim drobnoustrojów i grzybów oraz jest preparatem hipoalergicznym.

Badanie USG podobnie jak KAŻDE badanie lekarskie nie zawsze wykrywa wszystkie patologie. Dlatego w razie wystąpienia niepokojących dolegliwości, to pomimo prawidłowego wyniku badania USG  należy zgłosić się do lekarza.

Cennik USG:

USG Jamy Brzusznej 160 zł
USG piersi 160 zł
USG piersi w czasie ciąży i laktacji 160 zł
Badania USG jamy brzusznej 160 zł
Badania USG układu moczowego, nerek, pęcherza 160 zł
Badania USG tarczycy 160 zł
USG USG prącia 160 zł
USG Ślinianek i węzłów chłonnych szyjnych 160 zł
Badania USG tkanek miękkich 160 zł
Badanie USG pachwin 160 zł
Badania USG przepuklin pępkowych i kresy białej 160 zł
Badania USG narządu rodnego płci żeńskiej sondą zewnętrzną 160 zł
Badania USG narządu rodnego płci żeńskiej sondą wewnętrzną 160 zł
Badania USG jąder 160 zł
Badania USG po operacjach plastycznych oraz po wszczepieniu implantów 160 zł
Konsultacja 250 zł

Godziny przyjęć oraz ceny mogą ulec zmianie – aktualne znajdują się na stronach Znany Lekarz Krzysztof Zaleski

dr n. med. Krzysztof Zaleski
SPECJALISTA RADIOLOGII i Diagnostyki OBRAZOWEJ