START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH

Badanie USG tarczycy to jedno z podstawowych i najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych, podobnie jak USG piersi oraz USG jamy brzusznej. Pozwala ono niezwykle precyzyjnie ocenić wielkość, rozmiar, kształt, położenie i strukturę gruczołu. Oprócz tego, za pomocą badania ultrasonograficznego możliwe jest również stwierdzenie, czy w tarczycy obecne są guzki, torbiele lub inne zmiany oraz wskazanie wielkości tych zmian. Dzięki mojemu doświadczeniu wykonywane przez mnie dokładne badanie tarczycy (poprawniej gruczołu tarczowego) pozwala również wykryć choroby autoimmunologiczne oraz określić i monitować w trakcie leczenia ich stopień zaawansowania. Samo USG tarczycy jest bezbolesne, nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne (również dla kobiet w ciąży i karmiących piersią). Może być powtarzane wielokrotnie.

Należy podkreślić, że wczesna diagnoza jest niezwykle istotna. W przypadku nowotworów tarczycy, wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie dają ponad 90% szans na wyleczenie.

Wskazania do USG tarczycy

Badanie ultrasonograficzne tarczycy jest zlecane przez lekarzy, w przypadku stwierdzenia powiększenia obwodu szyi, widocznego powiększenia tarczycy, wyczucia zmian w obrębie tarczycy podczas badania dotykiem oraz w sytuacji, gdy badania hormonalne (badanie stężenia hormonów tarczycy – rozpoznanie w kierunku nadczynności lub niedoczynności tarczycy) wykazały nieprawidłowości. USG jest również istotne  w kontrolowaniu  leczenia hormonalnego tarczycy. Wskazaniem do wykonywania USG tarczycy są badania kontrolne wcześniej rozpoznanych zmian łagodnych. USG tarczycy powinno się profilaktycznie wykonywać co 2 lata, chyba że lekarz zaleci inną częstotliwość.

Jak wygląda badanie USG tarczycy?

USG tarczycy jest badaniem całkowicie bezbolesnym, bezpiecznym i nieinwazyjnym. Trwa  kilka minut. Wykonuje się je w pozycji leżącej. Na wstępie, skóra na szyi zostaje pokryta specjalnym żelem, dzięki któremu ultradźwięki mogą penetrować badane struktury i powracać do głowicy aparatu – co warunkuje otrzymanie obrazu.  Żel jest obojętny dla skóry i łatwo się go usuwa. Następnie lekarz przykłada głowicę aparatu USG i przesuwa nią po szyi. Uzyskiwany obraz jest widoczny na monitorze. Podczas badania uzyskuje się całościowy obraz tarczycy – wielkość, kształt, położenie i struktura narządu. Dzięki temu możliwe jest również zauważanie  istotnych zmian. Wynik badania przekazuje się w formie opisu. Do opisu zostaje dołączony wydruk zdjęć ultrasonograficznych. W przypadku zauważenia niepokojących zmian podczas badania USG tarczycy, lekarz kieruje pacjenta na dalsze badania, takie jak biopsja cienkoigłowa tarczycy pod kontrolą USG.

Jak przygotować się na badanie USG tarczycy?

Samo badanie tarczycy nie wymaga przygotowań. Należy wziąć ze sobą wyniki poprzednich badań tarczycy, jeśli były wykonywane.

Stosowany żel ultrasonograficzny zawiera środki (min. antyseptynę) co nie pozwala na rozwój w nim drobnoustrojów i grzybów oraz jest preparatem hipoalergicznym.

Badanie USG podobnie jak KAŻDE badanie lekarskie nie zawsze wykrywa wszystkie patologie. Dlatego w razie wystąpienia niepokojących dolegliwości, to pomimo prawidłowego wyniku badania USG  należy zgłosić się do lekarza.

Badanie wykonano aparatem Samsung RS80EVO wyprodukowanym 06.2021r.

Cennik USG:

USG piersi 200 zł
USG piersi w czasie ciąży i laktacji 200 zł
USG piersi po operacjach plastycznych i z implantami 200 zł
USG dzieci (powyżej 5 roku życia) 200 zł
USG tarczycy 200 zł
USG Ślinianek i węzłów chłonnych szyi 200 zł
USG Węzłów chłonnych obowdowych 200 zł
USG układu moczowego (tj. nerek, moczowodów i pęcherza) 200 zł
USG narządu rodnego 200 zł
USG jamy brzusznej 200 zł
Badania USG jąder 200 zł
USG prącia 200 zł
USG tkanek miękkich np. tkanki podskórnej lub nacieku w mięśniu 200 zł
USG Przepuklin pachwinowych, kresy białej lub pępkowej 200 zł
USG Ciąży 200 zł

Godziny przyjęć oraz ceny mogą ulec zmianie – aktualne znajdująsię na stronach Znany Lekarz Krzysztof Zaleski

dr n. med. Krzysztof Zaleski
SPECJALISTA RADIOLOGII i Diagnostyki OBRAZOWEJ