START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH

Badanie USG węzłów chłonnych szyjnych i ślinianek umożliwia ocenę struktur układu limfatycznego oraz wykrycie ewentualnych zmian. Badanie ultrasonograficzne to sposób na odróżnienie stanów zapalnych od  zmian nowotworowych. Jest ono całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne i można je powtarzać wielokrotnie. Daje ono  obraz badanego obszaru i umożliwia zauważanie zmian oraz ich wstępne różnicowanie. Zmiany podejrzane o patologiczne, oceniane są w opcji Color-Doppler, a typowane z nich jako nowotworowe kierowane są na biopsję.

Wskazania do USG węzłów chłonnych szyjnych

Węzły chłonne to niezwykle istotne struktury, rozmieszczone w różnych obszarach na ciele człowieka. Zaliczają się one do układu limfatycznego. Wskazaniem do ich badania są wszelkie zmiany, takie jak ból, powiększenie, zmiany skórne widoczne w miejscach ich większych skupisk. Wyczucie zgrubień również jest tu wskazaniem, jednakże należy wziąć pod uwagę, że część węzłów znajduje się w tkankach głębokich, dlatego nie sposób ocenić ich wielkości podczas badania palpacyjnego. Wyczuwalne powiększone węzły chłonne podskórne mogą być skutkiem procesu zapalnego w organizmie, jednakże, aby dokonać prawidłowej oceny charakteru tych zgrubień, niezbędne jest obrazowanie USG.

Podczas badania USG węzłów chłonnych szyjnych, lekarz ocenia ich rozmiar, ale również ewentualny rozrost, kształt i  morfologię zmian celem różnicowania węzłów fizjologicznych, odczynowych, nowotworowych, przerzutowych, zapalnych, chłoniakowych i ziarniczych. W badaniach USG wykorzystuję technikę dopplerowską, umożliwiającą ocenę unaczynienia węzła limfatycznego (chłonnego).

Jak wygląda USG węzłów chłonnych?

Do badania USG węzłów chłonnych szyjnych nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jeśli wcześniej były wykonywane inne badania węzłów chłonnych szyjnych, to należy zabrać ze sobą wyniki. Samo badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Pacjent zajmuje pozycję leżącą podczas jego wykonywania. Skóra jest pokrywana specjalnym żelem, a następnie jest do niej przykładana głowica, którą lekarz przemieszcza się po badanym obszarze. W tym samym czasie na monitorze jest wyświetlany uzyskiwany obraz. Lekarz na tej podstawie ocenia stan węzłów chłonnych.

Stosowany żel ultrasonograficzny zawiera środki (min. antyseptynę) co nie pozwala na rozwój w nim drobnoustrojów i grzybów oraz jest preparatem hipoalergicznym.

Wskazania do USG ślinianek

Ślinianki to gruczoły umieszczone są w obrębie jamy ustnej i gardła. Jak sama nazwa wskazuje, odpowiadają one głównie za produkcję śliny w naszym organizmie. Ślina nie tylko pomaga przy połykaniu jedzenia, ale również odpowiada za rozpoczęcie procesów trawienia cukrów w jamie ustnej. Co więcej, zawiera ona substancje bakteriobójcze, które ograniczają wzrost bakterii w ustach oraz hamują rozwój próchnicy.

Wskazaniem do wykonania USG ślinianek jest intensywny, uciążliwy nawracający ból w okolicy uszu. Często jest on związany z nieprawidłowościami w obrębie ślinianek. Podczas badania USG możliwe jest zdiagnozowanie wielkości oraz struktury miąższu gruczołów. Badanie to wykonuje się również w przypadku powiększenia ślinianek, wyczuwalnych guzów w topografii ślinianek lub nawracających bóli twarzoczaszki.

Sama diagnostyka umożliwia rozpoznanie zapalenia ślinianek, ocenę stanu ślinianek po zabiegach i operacjach, rozpoznanie zapalenia ślinianek, diagnostykę guzów i nowotworów, rozpoznanie kamicy ślinianek. Możliwie jest również przeprowadzenie biopsji ślinianek pod kontrolą USG. Kamica ślinianek to jedna z najczęstszych diagnoz po wykonaniu badania USG. Dotyczy ona ślinianek podżuchwowych i daje objawy w postaci suchości w ustach, nawracającego bólu gardła, czy też wycieku ropnej wydzieliny.

Jak wygląda USG ślinianek?

Do badania USG ślinianek nie potrzeba przygotowania, wystarczy jedynie wybrać strój, które nie będzie osłaniał szyi oraz zdjąć biżuterię. W przypadku mężczyzn, ważne jest ogolenie się, gdyż zarost może utrudniać wykonanie badania. Jeśli wcześniej były wykonywane inne badania ślinianek, to należy zabrać ze sobą wyniki. Samo badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Podczas jego wykonywania, pacjent zajmuje pozycję leżącą. Skóra w okolicach ślinianek jest pokrywana specjalnym żelem, a następnie jest do niej przykładana głowica, którą przemieszcza się po badanym obszarze. W tym samym czasie na monitorze jest wyświetlany uzyskiwany obraz. Lekarz na tej podstawie dokonuje diagnozy i ocenia stan ślinianek.

Badanie USG podobnie jak KAŻDE badanie lekarskie nie zawsze wykrywa wszystkie patologie. Dlatego w razie wystąpienia niepokojących dolegliwości, to pomimo prawidłowego wyniku badania USG  należy zgłosić się do lekarza.

Badanie wykonano aparatem Samsung RS80EVO wyprodukowanym 06.2021r.

Cennik USG:

USG piersi 200 zł
USG piersi w czasie ciąży i laktacji 200 zł
USG piersi po operacjach plastycznych i z implantami 200 zł
USG dzieci (powyżej 5 roku życia) 200 zł
USG tarczycy 200 zł
USG Ślinianek i węzłów chłonnych szyi 200 zł
USG Węzłów chłonnych obowdowych 200 zł
USG układu moczowego (tj. nerek, moczowodów i pęcherza) 200 zł
USG narządu rodnego 200 zł
USG jamy brzusznej 200 zł
Badania USG jąder 200 zł
USG prącia 200 zł
USG tkanek miękkich np. tkanki podskórnej lub nacieku w mięśniu 200 zł
USG Przepuklin pachwinowych, kresy białej lub pępkowej 200 zł
USG Ciąży 200 zł

Godziny przyjęć oraz ceny mogą ulec zmianie – aktualne znajdująsię na stronach Znany Lekarz Krzysztof Zaleski

dr n. med. Krzysztof Zaleski
SPECJALISTA RADIOLOGII i Diagnostyki OBRAZOWEJ