START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH

Wykrywanie raka piersi badaniem USG i Mammografią

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym  u kobiet w Polsce I drugą po raku płuc najczęstszą przyczyną śmierci Polek

Największa zachorowalność na raka piersi występuje pomiędzy 50 a 70 rokiem życie, ale drastycznie wzrasta zachorowalność po 35 roku życia. Najmłodszym pacjentem u którego rozpoznałem raka piersi była osoba 14 letnia.

Diagnostyka raka piersi  najlepsza metoda

Rodzaj badania należy dobrać w zależności od wieku i obciążenia genetycznego.

Najczęściej stosowane do wykrywania raka piersi są badania USG i Mammograficzne. Rodzaj badania należy dostosować indywidualnie.

Ultrasonografia może być stosowana u WSZYSTKICH. Jest nieinwazyjna, nieszkodliwa I niebolesna. Pozawala wykryć większość guzów w piersiach oraz zróżnicować na:

Guzy Łagodne np torbiele, większość gruczolako-włókniaków tzw. włókniaków

Guzy wymagające dalszej diagnostyki tj. niepewne jak: torbiele z rozrostem wewnątrz, lite (twarde guzy bez płynu wewnątrz) niekiedy zawierające zwapnienia różnej wielkości, guzy dość dobrze odgraniczone

Guzy złośliwe jednoznacznie : guzy twarde, nieostro odgraniczone, zawierające bardzo małe zwapnienia, wykazujące silne unaczynienie lun patologiczne naczynia w opcji Color-Doppler

Poza tym USG może uwidocznić złośliwy naciek skóry piersi powyżej raka oraz powiększone I patologiczne węzły chłonne w dołach pachowych.

USG jest doskonałą metodą do rozpoznania większości raków piersi, ale nie wszystkich.

W ostatnich latach  u pacjentek z bólem piersi nie ustępującym po miesiączce oraz u pacjentek z obrzękiem piersi pomimo absolutnie bezzmianowego obrazu USG wykonałem mammografię. U kilku z nich w mammografii opisałem obecność raka w postaci mikrozwapnień. Najmłodsza pacjentka z tak wykrytym rakiem miała 37 lat I udało się ją doskonale wyleczyć.

WNIOSKI: Jeżeli występują dolegliwości: ból lub  obrzęk piersi to pomimo bezzmianowego wyniku badania USG należy poszerzyć diagnostykę o Mammografię, Mammografię spektralną lub BIOPSJĘ.

Czy można badać wszystkich metodą mammografii?

NIE, bo jako badanie z promieniowaniem rentgenowskim nie powinno stosować się jej bez wyraźnych wskazań lub w badaniach profilaktycznych.

Czy mammografia jest lepsza od USG ? NIE

Dlaczego? Bo nie pozwala uwidocznić nawet wyczuwalnych guzów w gęstych tzw gruczołowych piersiach. Bardzo młode kobiety I większość kobiet do 40-50 roku życia mają piersi gruczołowe i gruczołowo-tłuszczowe w których mammografia nie uwidoczni wszystkich zmian, a często w ogóle nie uwidoczni raka z wyjątkiem tych raków które zawierają mikrozwapnienia, naciekają skórę, wciągają brodawkę sutkową lub dały przerzuty do węzłów chłonnych.

Czy warto więc stosować mammografię? TAK

Bo tylko mammografia potrafi uwidocznić mikrozwapnienia (zwapnienia o średnicach 0,25 mm) a nawet mniejsze. Wykrycie skupiska takich mikrozwapnień, ocena ich morfologii I ułożenia pozwala wykrywać raki absolutnie nie widoczne w USG I NIEWYCZUWALNE przez pacjentkę (znając ą doskonale swoje piersi) a nawet przez doświadczonego specjalistę chirurga onkologa.

Dodatkową wartością mammografii jest gromadzenie badań pacjentki na serwerze I porównywanie z poprzednimi przy każdym badaniu. Dzięki temu już nawet kilka mikrozwapnień może być rozpoznanych I przekazanych do dalszej diagnostyki. W etapie dalszej diagnostyki mogą być całkowite usunięte I przekazane do oceny histopatologicznej.

Poza  tym największa zachorowalność na raka piersi występuje u pań po 50 roku życia. U tych kobiet większość tkanki piersi stanowi tkanka tłuszczowa i tłuszczowo-gruczołowa bardzo łatwo diagnozowana metoda mammografii.