START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH

Badanie zasadnicze poprzedzam oceną pęcherza I narządu rodnego sondą wewnętrzną, dlatego optymalnie jest, aby badana miała wypełniony (nie przepełniony) pęcherz moczowy.

Po mikcji sondą wewnętrzną oceniam położenie oraz wymiary macicy i jajników. W macicy oceniana jest mięśniówka tzw. myometrum (czy nie ma mięśniaków), endometrium  potencjalna jama macicy, więzadła szerokie zatoka Douglasa,  okoliczne węzły chłonne I naczynia.

Badanie takie umożliwia rozpoznania prawidłowej (dla danego dnia cyklu ) grubości endometrium, ocenę czy w endometrium nie ma polipów, pseudo pęcherzyka , wykluczenie patologicznego płynu w jamie macicy, wykluczenia obecności mięśniaków, ocenę jajników, ich pęcherzów dojrzewających, pęcherzyka dominującego, miejsca po przebytej owulacji (jajeczkowaniu) . Badanie często pozwala rozpoznać ciążę pozamaciczną np zlokalizowaną w jajowodzie. Wczesne rozpoznanie umożliwia leczenie z najmniejszymi stratami I z najmniejszym zagrożeniem życia dla Pacjentki.

USG oczywiście pozwala rozpoznać ciąże prawidłowo zlokalizowaną I określić jej parametry: wiek ciąży, termin porodu., wielkość płodu, rozwój, część wad rozwojowych, lokalizację łożyska.

Badanie USG podobnie jak KAŻDE badanie lekarskie nie zawsze wykrywa wszystkie patologie. Dlatego w razie wystąpienia niepokojących dolegliwości, to pomimo prawidłowego wyniku badania USG  należy zgłosić się do lekarza.

Jak wykonywane jest badanie narządu rodnego sondą wewnętrzną (przezpochwową = vaginalną)

Odkażona głowica ultrasonograficzna jest pokrywana niewielką ilością żelu i osłonką lateksową (podobną do prezerwatywy). Na osłonkę dodatkowo daję niewielką ilość żelu. Następnie bardzo delikatnie i powoli wprowadzam głowicę do pochwy. Żel umieszczony na lateksowej osłonce głowicy zmniejsza dyskomfort w czasie wprowadzania głowicy do pochwy.

Badanie NIE jest bolesne. NIE MA przeciwwskazań do wykonania takiego badania w przypadku krwawień patologicznych np. podejrzenie poronienia lub krwawienia w ciąży. Stosowany żel ultrasonograficzny zawiera środki (min. antyseptynę) co nie pozwala na rozwój w nim drobnoustrojów i grzybów oraz jest preparatem hipoalergicznym.

Badanie wykonano aparatem Samsung RS80EVO wyprodukowanym 06.2021r.

Cennik USG:

USG piersi 200 zł
USG piersi w czasie ciąży i laktacji 200 zł
USG piersi po operacjach plastycznych i z implantami 200 zł
USG dzieci (powyżej 5 roku życia) 200 zł
USG tarczycy 200 zł
USG Ślinianek i węzłów chłonnych szyi 200 zł
USG Węzłów chłonnych obowdowych 200 zł
USG układu moczowego (tj. nerek, moczowodów i pęcherza) 200 zł
USG narządu rodnego 200 zł
USG jamy brzusznej 200 zł
Badania USG jąder 200 zł
USG prącia 200 zł
USG tkanek miękkich np. tkanki podskórnej lub nacieku w mięśniu 200 zł
USG Przepuklin pachwinowych, kresy białej lub pępkowej 200 zł
USG Ciąży 200 zł

Godziny przyjęć oraz ceny mogą ulec zmianie – aktualne znajdująsię na stronach Znany Lekarz Krzysztof Zaleski

dr n. med. Krzysztof Zaleski
SPECJALISTA RADIOLOGII i Diagnostyki OBRAZOWEJ