START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH

Badanie zasadnicze poprzedzam oceną pęcherza I narządu rodnego sondą wewnętrzną, dlatego optymalnie jest, aby badana miała wypełniony (nie przepełniony) pęcherz moczowy.

Po mikcji sondą wewnętrzną oceniam położenie oraz wymiary macicy i jajników. W macicy oceniana jest mięśniówka tzw. myometrum (czy nie ma mięśniaków), endometrium  potencjalna jama macicy, więzadła szerokie zatoka Douglasa,  okoliczne węzły chłonne I naczynia.

Badanie takie umożliwia rozpoznania prawidłowej (dla danego dnia cyklu ) grubości endometrium, ocenę czy w endometrium nie ma polipów, pseudo pęcherzyka , wykluczenie patologicznego płynu w jamie macicy, wykluczenia obecności mięśniaków, ocenę jajników, ich pęcherzów dojrzewających, pęcherzyka dominującego, miejsca po przebytej owulacji (jajeczkowaniu) . Badanie często pozwala rozpoznać ciążę pozamaciczną np zlokalizowaną w jajowodzie. Wczesne rozpoznanie umożliwia leczenie z najmniejszymi stratami I z najmniejszym zagrożeniem życia dla Pacjentki.

USG oczywiście pozwala rozpoznać ciąże prawidłowo zlokalizowaną I określić jej parametry: wiek ciąży, termin porodu., wielkość płodu, rozwój, część wad rozwojowych, lokalizację łożyska.

Badanie USG podobnie jak KAŻDE badanie lekarskie nie zawsze wykrywa wszystkie patologie. Dlatego w razie wystąpienia niepokojących dolegliwości, to pomimo prawidłowego wyniku badania USG  należy zgłosić się do lekarza.

Jak wykonywane jest badanie narządu rodnego sondą wewnętrzną (przezpochwową = vaginalną)

Odkażona głowica ultrasonograficzna jest pokrywana niewielką ilością żelu i osłonką lateksową (podobną do prezerwatywy). Na osłonkę dodatkowo daję niewielką ilość żelu. Następnie bardzo delikatnie i powoli wprowadzam głowicę do pochwy. Żel umieszczony na lateksowej osłonce głowicy zmniejsza dyskomfort w czasie wprowadzania głowicy do pochwy.

Badanie NIE jest bolesne. NIE MA przeciwwskazań do wykonania takiego badania w przypadku krwawień patologicznych np. podejrzenie poronienia lub krwawienia w ciąży. Stosowany żel ultrasonograficzny zawiera środki (min. antyseptynę) co nie pozwala na rozwój w nim drobnoustrojów i grzybów oraz jest preparatem hipoalergicznym.

Cennik USG:

USG Jamy Brzusznej 150 zł
USG piersi 150 zł
USG piersi w czasie ciąży i laktacji 150 zł
Badania USG jamy brzusznej 150 zł
Badania USG układu moczowego, nerek, pęcherza 150 zł
Badania USG tarczycy 150 zł
USG USG prącia 150 zł
USG Ślinianek i węzłów chłonnych szyjnych 150 zł
Badania USG tkanek miękkich 150 zł
Badanie USG pachwin 150 zł
Badania USG przepuklin pępkowych i kresy białej 150 zł
Badania USG narządu rodnego płci żeńskiej sondą zewnętrzną 150 zł
Badania USG narządu rodnego płci żeńskiej sondą wewnętrzną 150 zł
Badania USG jąder 150 zł
Badania USG po operacjach plastycznych oraz po wszczepieniu implantów 150 zł
Wizyta 200 zł
dr n. med. Krzysztof Zaleski
SPECJALISTA RADIOLOGII i Diagnostyki OBRAZOWEJ